آیا تا بحال از خود پرسیده اید که فلسفه به وجود آمدن شیشه های دوجداره چه چیزی بوده است؟ کافی است سری به وب سایت های هواشناسی زده و کلماتی همانند هواشناسی قشم یا سایر جزایر جنوبی ایران را سرچ کنید. علاوه بر این ها، هواشناسی شهر آلوده ای همانند اهواز یا شهرهای سردسیر در شمال غرب کشور و یا حتی هواشناسی شهرهای صنعتی یا شهرهای کویری نیز می تواند راهنمای شما باشند تا پاسخ این سوال را دریابید. ما نیز در ادامه این مقاله به سوالات شما پاسخ می دهیم.

شیشه دو جداره چیست؟

شیشه دوجداره نوعی شیشه خاص یا منحصر بفرد نیست بلکه همان شیشه ساده است که با ترفند خاصی از عبور هوای دو طرف شیشه جلوگیری می کند. بدین صورت که دو لایه شیشه تک جداره را به صورت موازی کنار یکدیگر قرار می دهند که فاصله میان آن ها تقریبا دو الی سه میلیمتر است؛ سپس این فضای خالی را با گاز خشک پر می کنند تا از انتقال هوای بیرون به سمت داخل جلوگیری کند و این گونه به تمیز بودن هوای داخل ساختمان و عدم اتلاف انرژی کمک می کنند.

کاربرد شیشه دو جداره

شیشه های دوجداره ابتدا در انگلستان با هدف عدم خروج هوای گرم به خارج از ساختمان و حفظ دمای داخلی طراحی شدند، اما بعدها از همین شیشه ها برای عدم خروج هوای خنک که ناشی از سیستم های سرمایشی مدرن بود استفاده کردند.

رفته رفته استفاده از شیشه های دوجداره افزایش یافت تا اینکه در شهرهای بسیار سرد برای عدم اتلاف انرژی گرمایشی، در شهرهای گرم برای عدم اتلاف انرژی سرمایشی، در شهرهایی با رطوبت بالا برای عدم نفوذ رطوبت به بخش های داخلی و در شهرهای خشک برای عدم خروج رطوبت به خارج از ساختمان استفاده شد.

ویژگی های شیشه دو جداره

همانگونه که در مبحث دوم اشاره کردیم، شیشه های دوجداره تفاوتی با شیشه های سنتی ندارند، بلکه میزان شیشه ای که در طراحی و تولید یک پنجره با عایق های دوجداره استفاده می شود بیش از پنجره هایی با عایق های تک جداره است.

نکته ای که در خصوص شیشه های دوجداره وجود دارد این است که گاز موجود در فضای میانی آن ها باید به نوعی باشد که مانع از بروز رطوبت در این بخش شود چرا که علاوه بر ایجاد یک نمای نامناسب باعث خراب شدن شیشه یا حتی رشد برخی از باکتری ها در این فضا می گردد.

دلایلی برای استفاده از شیشه های دوجداره

در ابتدای مقاله هم بیان کردیم که کافی است سری به هواشناسی قشم بزنید یا شرایط جوی برخی دیگر از جزایر یا شهرهای ایران و سایر جهان را مطالعه کنید. برخی از شهرها درگیر گرمای زیاد، برخی درگیر برف و یخبندان های طولانی، برخی از شهرها درگیر گرد و خاک و ریزگردها و حتی برخی هم درگیر رطوبت یا خشکی بسیار زیاد هستند.

برای کاهش اثرات نامطلوب این موارد می توانید از شیشه های دوجداره استفاده کنید تا یک عایق بندی استاندارد را در ساختمان خود اجرا نمایید. امروزه حتی نسل جدید شیشه های سه جداره با هدف عایق بندی بیشتر نیز طراحی و تولید شده است.

ایندکسر