گیتار سنتور چیست؟

در نوامبر 2016 ، بنیاد موسیقی در آفریقا حدود بیست نوازنده جوان از سراسر آفریقا در اطراف لوئیجی ماروچی لوتی آفریقای جنوبی را در کارگاهی گرد هم آورد تا نحوه ساخت و استفاده از یک ساز نادر به نام گیتار سنتور را به آنها آموزش دهد.

 

گیتار سنتور متعلق به دسته سازهای زهی پاره شده است. بازی کردن یا گوش دادن به آن بسیار دلپذیر است. با ظاهر یک گیتار مینیاتوری ، برخی افراد آن را به طور مشهود با یک ویولن یا حتی با یک بانجو اشتباه می گیرند.

 

کوچک و زیبا ، گیتار سنتور و قیمت سنتور نام خود را از کلمه لاتین “dulcis” گرفته است که به ایده نرمی اشاره دارد. در واقع ، گیتار سنتور دارای کیفیت صدای تمیز و بسیار خوش آهنگ است. نام انگلیسی آن از این حقیقت ناشی می شود که در قرن 19 در آپالاچیان ، رشته کوه طولانی که از کانادا تا جنوب ایالات متحده امتداد دارد ، اختراع شد. وقتی آن را به صدا در می آورید ، صدایی به دست می آید که بلافاصله شما را به فکر کشور ، ژانر معمولی موسیقی عمیق آمریکا می اندازد.

 

گیتار duclimer یک ساز 4 تار است که سه صدا را در لمس تولید می کند. اولین رشته ای که از بالا به پایین می رود پایین ترین است ، سپس رشته پایین در وسط قرار دارد و دو رشته بلند آخر به یکدیگر متصل می شوند.

 

اولین رشته کم معمولاً با کلید A-note تنظیم می شود. دومی بر روی کلید درجه 5 A تنظیم شده است که مربوط به نت E. می باشد. دو سیم آخر با نت A در اکتاو بالای آن تنظیم شده است.

حتما بخوانید:
45 بهترین هدیه برای همه افراد در فضای باز

 

گیتار سنتور یک ساز دیاتونیک است و بنابراین به فواصل صوتی با وضوح خوب احترام می گذارد. همانطور که متوجه شده اید ، این آهنگ به تنهایی در مقیاس A برنامه ریزی شده است ، اما بسته به مقیاس آهنگی که می خواهید از آن استفاده کنید ، می توانید آن را به طور متفاوتی تنظیم کنید ، هرچند با رعایت طرح: تونیک – درجه 5 تونیک – تونیک در اکتاو بالا

 

حالا شما همه چیز را در مورد گیتار سنتور می دانید ، این به شما بستگی دارد!

 

سنتور چکش دار

سنتور چکش یک ساز موسیقی زهی ضربه ای است که باید از سنتور آپالاچی ، که یک ساز زهی کنده شده ، پسر عموی صنوبر ووسگس است ، متمایز شود. از سلامت ایرانیان ، با گذر از اروپا با نام های hackbrett ، cymbalum ، salterio و tympanon ، سنکر برای اولین بار در قرن پانزدهم در انگلستان ذکر شده است. این کلمه از کلمه doulcemelle ، یک ساز فرانسوی مشابه در قرون وسطی سرچشمه می گیرد. نام سنتور چکش دار در قرن نوزدهم به آن داده شد تا آن را از سنتور متمایز کند. در این زمان به ایرلند و ایالات متحده و اخیراً در استرالیا گسترش یافت.

 

1. فاکتور

اندازه مشابه سنج 100 cm 40 سانتی متر × 8 سانتیمتر ، که معمولاً بر روی یک اتاق رزونانس ذوزنقه ای در افرا ، گردو یا چوب گیلاس ساخته شده است ، شامل دو سری از حدود پانزده پل غیرقابل حرکت است که 90 تا 120 رشته از فلز را روی هر یک ثابت می کند. مانند سنتور و روی کمان صوتی کشیده شده است. دارای دو آبشش بزرگ یا رزت پوشیده از گل رز روی کمان ویولن و تار است. سنتورهای چکش دار در اندازه ها و اشکال مختلف تولید می شوند.

حتما بخوانید:
فروش ۵۰۰ میلیون دلاری املاک مجازی - ایسنا

 

                                     

2. بازی

این بازی به اندازه ایستاده و روی یک تکیه گاه بازی می شود. سیم های آن توسط دو چکش ، گاهی چهار چوب ساخته می شوند ، که بین شست و انگشت شصت محکم نگه داشته شده است. ارتعاشات در کل کمان ویولن و تار می پیچند ، صدا ضربه ای ، درخشان است و نت به مدت طولانی حفظ می شود. تنظیم به طور کلی رنگی است ، اما نمونه های دیاتونیک وجود دارد. در موسیقی محلی یا سنتی استفاده می شود. هر سال “جشنواره سنتور چکش دار” در کورک ایرلند برگزار می شود.