برای ساخت پیستون معمولا از چدن فولاد ریخته گری و یا آلیاژ های آلمینیوم می باشد و با توجه به مقاومت بالای چدن در برابر حرارت چدنی ها عموما برای موتور های دیزلی کاربرد دارند. پیستونهای آلومینیومی سبک بوده و ضمن افزایش شتاب موتور و توان وزنی از ضریب انتقال حرارت خوبی نیز برخوردار است. تنها ضعف پیستونهای آلومینیومی بالا بودن ضریب انبساط حجمی آنهاست. در مقابل پیستون های آلومینیومی ریختهگری انبساط زیادی دارند که اگر متناسب با سیلندر و محفظه احتراق نباشد دردسرساز میشود. درحقیقت می توان گفت،درهدرز برای هر سیلندر یک خروجی منحصر بفرد در نظر گرفته شده تا بلافاصله پس از اشتعال و بالاآمدن پیستون در سیلندر،گازهای خروجی با کمترین مقاومت موجود در دیواره های مجرای خروجی از سیلندر خارج شده و نسبت به مانیفلد چدنی معمولی،این کار سریعتر و آسانتر انجام می شود که البته در خنکسازی موتور هم بی تاثیر نیست. گروه صنعتی هفت؛ تولید کننده دوزینگ پمپ های بسیار باکیفیت بوده که در تمام مراحل طراحی ، تولید و ساخت پمپ تزریق مواد شیمیایی استاندردهای بین المللی را مد نظر قرار داده است. دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق مواد شیمیایی که به مترینگ پمپ نیز شناخته شده می باشد، در صنایع مختلف و با اهداف متفاوت کاربرد زیادی دارد.

در نتیجه کاربرد این پمپ ها بسیار گسترده بوده و نقش مهمی در کیفیت خروجی طراحی پیستون در کتیا صنایع مختلف دارند. در سیستم EGR با بازگرداندن بخشی از گازهای خروجی به مانیفولد هوا میزان انتشار گاز CO2 را کاهش می دهد. به این دلیل که کمتر سازنده ای وجود دارد که از ابتدا در خودروهای ساخته شده این وسیله را نصب نماید. بنابراین قدرت کمتر صدای پیستون و روغن سوزی. بوش پیستون یکی از مهمترین لوازم یدکی خودرو محسوب میشوند و از خرابی موتور خودروی موردنظر، به شدن پیشگیری می کند بنابراین عملکرد آن از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. این پیستونها وزن کم و توان انتقال حرارت بالایی دارند. به همین خاطر است که تنوع بسیار بالایی در قیمت دوزینگ پمپ وجود دارد. یکی از اصلی ترین کاربردهای دوزینگ پمپ یا chemical pump ، تزریق مواد اسیدی، باز و کلر در استخر و تجهیزات مرتبط با تصفیه فاضلاب می باشد. دقت در کیفیت هر یک از این قطعات و اجزا تاثیر مستقیم بر طول عمر دستگاه داشته و بازدهی را تا حد زیادی افزایش می دهد. سلیمی گفت: این مجموعه از ابتدای سال تاکنون موفق به بومیسازی بیش از 1400 قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که علاوه بر صرفهجویی ارزی، گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.

دریچه یگاز برقی این مدل نیز از نوع هوشمند است و بسته به فرمان راننده و شرایط موتور همواره در بهترین وضعیت قرار دارد. اگر برای خرید خودرو دست دوم دچار ابهام یا سر در گمی هستید مشاوران متخصص همراه مکانیک برای رسیدن به یک انتخاب مناسب با شرایط شما در کنارتان هستند. دبی و فشار تزریق مواد باید با توجه به نوع مواد و شرایط سیال از قبیل PH و غیره قابل تنظیم باشد. در هنگام پایین آمدن، در اثر فشار گاز های ناشی از احتراق، نیرویی که از انفجار هوا و سوخت ناشی می شود را به دیگر بخش های موتور انتقال می دهد. هیدورژن به دو صورت میتواند برای خودروها، سوخت مناسبی باشد برای خودرهایی که مهندسی ساخت آنها بر اساس استفاده از موتور الکتریکی است و همچنین خودروهایی که دارای موتورهای احتراق درونی هستند.در موتورهایی که طراحی آنها الکتریکی است در یک واکنش شیمیای میتوان هیدورژن و اکسیژن را ترکیب نمود و نتیجه این واکنش کمی بخار آب و الکتریسیته است که به کمک آن خودرو میتواند به حرکت خود ادامه دهد.در موتورهای احتراق درونی نیز بجای استفاده از بنزین برای به حرکت در آوردن پیستونها و شفتها هیدروژن سوخت مناسبی درون سیلندرهاست که به انفجار در آید و انرژی تولید شده را به پیستون ها منتقل کند.مزیت هیدروژن نسبت به بنزین عدم تولید گاز خطرناک CEO2 است که بجای آن، این واکنش کمی بخار آب تولید میکند هم اکنون بعضی از کمپانی ها مانند هوندا و بی ام و در حال تولید بعضا خودرهایی با سوخت هیدروژنی هستند.

از دیگر موارد بسیار مهم در طراحی مترینگ پمپ، دقت در اجزای تشکیل دهنده پمپ می باشد. هدرز (Header) در بین علاقمندان به صنعت خودرو و تیونینگ موتور در داخل و خارج از کشور، واژه ای ناشناس نیست هرچند در میان عموم چندان هم اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. نخست هدف ما تعریف ” هدرز ” و نقش آن در وسایل نقلیه موتوری می باشد . در این نوع پیستون، برشی کامل در دامنه ایجاد میشود تا از برخورد میللنگ با آن جلوگیری شود. 2. بوشهای این موتور از نوع تر میباشد که اگر توجه کرده باشید پس از جا زدن به طرفین مقداری خلاصی دارد که فقط توسط قرار گرفتن سرسیلندر محکم میشود. تاج پیستون (سر پیستون) سطح فوقانی پیستون (بالاترین نقطه نسبت به سرسیلندر) است، که حین عملکرد موتور تحت نیروها و دماهای بسیار شدید قرار دارد. یکی از بهترین سوختهای جایگزین رو میتوان سوخت هیدروژنی نام برد.هیدروژن سوخت بسیار خطرناکی است ولی اگر بتوان پتانسیل انرژی که در درون آن وجود دارد را کنترل و آن را هدایت کنیم میتواند یکی از بهترن سوخت های جایگزین سوخت های فسیلی باشد. البته لازم به ذکر است که پمپ های تزریق را می توان بر اساس فاکتورهای دیگر به انواع دوزینگ پمپ دیافراگمی، پیستونی و پریستالیتیک نیز تقسیم بندی نمود که هر یک از نظر ساختار و ویژگی های آنها با هم متفاوت هستند.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد پیستون مزدا 323 لطفا به بازدید از وب سایت ما.

ایندکسر