معرفی فضا نگهدار دیستال شو در مجله اینترنتی دندانپزشکی

دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از دانشکدههای دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر بابل است که اولین دانشگاه علوم پزشکی شمال کشور (تأسیس ۱۳۶۲) بوده و از برترین دانشگاههای علوم پزشکی کشور میباشد. این دانشگاه مسئول ارائه خدمات بهداشتی درمانی به جمعیتی حدود ششصد هزار نفری در شهرستانهای بابل، بابلسر و فریدونکنار در استان مازندران است. فضا نگهدار دیستال شو نام پیشین این دانشگاه (پیش از تأسیس علوم پزشکی در ساری، تا دهه هفتاد) دانشگاه علوم پزشکی مازندران بودهاست. پس از وقوع انقلاب ۱۳۵۷ در راستای اجرای سیاست گسترش دانشگاهها، وزارت فرهنگ و آموزش عالی طی نامهای در اردیبهشت ۱۳۶۲، هیئت تخصصی پزشکی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به منطقه مازندران اعزام کرد. این هیئت موافقت خود را به ایجاد نخستین مرکز علوم پزشکی شمال کشور را اعلام کردند. این مرکز در سال ۱۳۶۲ تأسیس شد و در بهمن ۱۳۶۴ اولین دوره دانشجوی پزشکی از طریق آزمون سراسری پذیرش شده و با حضور وزیر فرهنگ و آموزش عالی وقت عملاً کار خود را آغاز نمود.

دندان مصنوعی نوعی پروتز دندان است. زمانی که یک یا چند دندان بر اثر پوسیدگی، شکستگی و یا هر عامل دیگری از بین بروند، برای پر کردن جای خالی آن ها از پروتزهای مصنوعی استفاده می شود. این ها در واقع مهم ترین و پرکاربردترین جایگزین های دندان از دست رفته هستند که در این مقاله به طور کامل توضیحاتی را پیرامون آن ها ارائه شده است. سعی کرده ایم که تمام انواع دندان مصنوعی های رایج را نیز به زبانی ساده برایتان توضیح دهیم. چند نوع دندان مصنوعی داریم؟ به طور کلی ما دو دسته پروتز مصنوعی برای جایگزین کردن دندان ها داریم. آن ها یا ثابت هستند یا متحرک. که البته هر کدام از این دو دسته نیز ممکن است زیر دسته هایی داشته باشند. بیشتر افراد به دلیل کهولت سن و یا برخی بیماری ها بیشتر دندان های خود را از دست می دهند. اگر تقریبا تمام دندان ها از دست رفته باشد برای جایگزین کردن آن ها از پرتز دندان مصنوعی کامل استفاده می شود.

دندانپزشکان متخصص از لیزر، که امواج فوق العاده متمرکز نور است، استفاده می کنند تا در بافت تغییر ایجاد کنند، یا حجم بسیار اندکی از آن را بردارند. جراحی با لیزر تنها به دندانپزشکی محدود نشده است، اما بسیاری افراد نام دندانپزشکی لیزری را پیش از انجام آن هرگز نشنیده اند. دندانپزشک ها از لیزرها در فرایندهای مختلفی داخل دهان استفاده می کنند، از جمله برداشتن بافتی که بیش از حد رشد کرده است، تغییر شکل لثه ها، یا سفید کردن دندان ها. گاهی اوقات لیزر برای کودکانی که از انجام اقدامات دندانپزشکی هراس دارند فوق العاده است. لیزر دندانپزشکی قادر به درمان چه مشکلاتی است؟ اکثر مشکلاتی که لیزر دندانپزشکی قادر به درمان آنها است به لثه ها مربوط می شوند. برداشت تومورهای خطرناک دهان. بواسطه مزایای منحصر بفردی که لیزر دندانپزشکی دارد و موجب می شود فرایند مورد نظر به آرامی پیش برود، بعلاوه ناراحتی و نیز دوره بهبود کاهش یابد، دندانپزشک ها آن را انتخاب می کنند.

حتما بخوانید:
قایق بادی اینتکس

البته فرزهای الماسی نیز برای آنگل ساخته شده است. سرعت چرخش آنگل خیلی کمتر از توربین است و به همین میزان گرمای کمتری به عاج دندان تحمیل می کند. فرزهای دندانپزشکی می توانند بر روی توربین (هندپیس سرعت بالا) و یا آنگل (هندپیس سرعت پایین) نصب شوند. این فرزها در شکل های مختلف با اسامی متفاوت وجود دارند و هر یک از آن ها بسته به شکل و نوع، کاربرد خاص خود را دارند. فرزهای مخصوص توربین و فرزهای مخصوص آنگل، در شکل و بدنه و نحوه اتصال مقداری تفاوت دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. قلم کامپوزیت چه کاربردهایی دارد؟ این دسته از فرزهای دندانپزشکی با نام فرزهای الماسه هم ممکن هست شناخته شوند. این فرزها در انواع شکل های مختلف و متنوع وجود دارند. دقت کنید که انتهای بدنه ی این فرزها، صاف و بدون هیچ زبانه یا فرورفتگی هست. این فرزها از نظر زبری در چند دسته وجود دارند که هر دسته با یک رنگ در دور گردن فرز مشخص می شود.

قبل استفاده لیزر موضع مورد نظر کاملا تمیز باشد چرا که وجود بزاق سبب کاهش اثر لیزر است. اولین لیزرهای کاربردی در دندانپزشکی قابلیت جراحی بافت نرم را داشتند. در دهه 80 لیزرهای نسل دوم ساخته و وارد بازار شد این لیزر، لیزر اربیوم بود. لیزر اربیوم کاربرد فراوانی برای جراحی بافت نرم، سخت دندانی، استخوانی دارد. با پیشرفت علم دندانپزشکی نحوه کاربرد لیزر وسعت پیدا کرد. امروزه پژوهشگران لیزر هزاران مقاله معتبر در مورد کاربرد لیزر برای دندانپزشکی ارایه کرده اند. از انجمنهای مهم در تعیین استانداردهای درمان لیزر دندان می توان به WFLD انجمن جهانی کاربرد لیزر در دندانپزشکی ، ESOLAانجمن کاربرد لیزر در دندان پزشكی اروپا،ALD انجمن دندانپزشکی ایالات متحده امریکا و MLA انجمن لیزری پزشكی ایران اشاره کرد. مراحل ساخت دندان مصنوعی برای اولین بار در سال 1382 دستگاه لیزر واترلیز به دانشگاه دندانپزشکی شهید بهشتی داده شد که پس از آن شاخه لیزر در دندان پزشکی ایران وارد شد از طرف فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی ایران صاحب کرسی شد.

دندان های سفید و زیبا نقش مهمی در لبخند ما دارد و لبخند زیبا باعث زیبایی چهره انسان می شود. به همین دلیل خیلی از افراد در پی راه حلی برای یکدست شدن و زیباتر شدن دندان های خود هستند. کامپوزیت دندان یکی از راه حل های است که امروزه دندانپزشکان از آن استفاده می کنند. در این مطلب قصد داریم معروف ترین برندهای کامپوزیت دندان درایران را معرفی کنیم. با همراه ما باشید. ژاپن، آلمان و آمریکا، سوئیس، انگلیس پنج کشور معتبر در زمینه ی تولید کامپوزیت های دندانی هستند. البته قیمت برندهای مختلف کامپوزیت کمی متفاوت است. اختلاف قیمت کامپوزیت های موجود دربازار به دلیل تفاوت کیفیت آنهاست. اگرچه که اختلافی کمی وجود دارد. معمولا انتخاب برندهای مختلف کامپوزیت دندان، بر اساس نوع رنگ مورد نظر ، شرایط دندان ها و بودجه مراجعه کنندگان است. بهترین برند های کامپوزیت دندان کدامند؟ کلینیک زیبایی و دندانپزشکی ساتینا،بهترین کلینیک دندانپزشکی فلکه سوم تهرانپارس با ارائه خدمات ونیرکامپوزیت دندان درخدمت شماست. کامپوزیت آی پی اس، لبخندهای درخشان و دلخواه بیماران را به آنها می دهد.این کامپوزیتها در پنج سطح مختلف شفافیت وجود دارند.

حتما بخوانید:
سنسور دور موتور 1313

درست همانطور که ریشه ها از دندان های طبیعی پشتیبانی می کند، ایمپلنت های دندانی نیز مستقیما در استخوان فک قرار می گیرند تا تاج یا دندان مصنوعی را در جای خود نگه دارند. برای درست کردن ایمپلنت های دندانی از مواد مختلفی، مانند تیتانیوم، استفاده می شود. برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت ها در جای خود، جراح زیبایی شما از پیچی داخلی، که اباتمنت نامیده می شود، استفاده می کند. پیش از عمل از سلامت لثه ها و محکم بودن استخوان فک مطمئن شوید. تمیز نگه داشتن ایمپلنت ها الزامی است. برای اینکه ایمپلنت ها را به مدتی طولانی داشته باشید، لازم است بهداشت را ریزبینانه رعایت کنید و مرتب برای ویزیت به پزشک خود مراجعه کنید. مجله اینترنتی دندانپزشکی گفتنی است ایمپلنت دندان در تهران بسیار رایج است. علاوه بر کیفیت بالای خدمات دندانپزشکی در ایران که توسط پزشکان ماهر و زبده ایرانی ارائه می شود، قیمت های رقابتی ایمپلنت در ایران از جمله عوامل مهمی است که باعث محبوب شدن این عمل در ایران می شود.

  • اورژانس های رایج و CPR در دندانپزشکی
  • دارای مجوز
  • کارشناسی بینالمللی در حوزه مربوطه؛
  • ارتودنسی دایمون
  • ارتودنسی نظری و عملی

مهناز شیخی دانشیار،عضو مركز تحقيقات دندانپزشكي ترابينژاد، گروه رادیولوژی دهان، فك و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ايران. سجاد قربانی زاده دستيار تخصصي، گروه رادیولوژی دهان، فك و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ايران. سید مهدی مدنی دانشجوی دندانپزشکی، عضو کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ايران. Mahnaz Sheikhi Associate Professor, Torabinejad Dental Research center, Department of Oral and Maxillofacial Radiology, School of Dentistry, Isfahan University of Medical Sciences, Isfahan, Iran. Sajad Ghorbanizadeh Postgraduate Student, Department of Oral and Maxillofacial Radiology , School of Dentistry, Isfahan university of Medical Sciences, Isfahan, Iran. Seyed Mahdi Madani Dental Student, Student Research Committee,School of Dentistry, Isfahan University of Medical Sciences, Isfahan, Iran. مقدمه: تعیین سن افراد در زمینههای مختلف از جمله پزشکی قانونی، طب اطفال، ارتودنسی و غيره حایز اهمیت است. هدف از این پژوهش، بررسی دقت روش دمرجیان در تخمین سن دندانی کودکان 5 تا 17 ساله شهرستان بابل بود.