دوره نهفتگی کووید-19 با هر سویه جدید کوتاه می شودمحققان چینی می گویند؛

دوره نهفتگی کووید-19 با هر سویه جدید کوتاه می شود

دکتر اعزی: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زمان ابتلا به کووید-۱۹ تا ظهور علائم احتمالی که به عنوان دوره کمون شناخته می‌شود، اکنون بسیار کوتاه‌تر از ابتدای همه‌گیری است.

به گفته دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از MedicineNet، محققان چینی که داده‌های 142 مطالعه مختلف را بررسی کردند، دریافتند افراد آلوده به سویه آلفا، که در اواخر سال 2019 در ووهان ظاهر شد، به طور متوسط ​​پنج روز زندگی می‌کنند. آنها دوره نهفتگی داشتند.
محققان گزارش دادند که قبل از سویه Omicron، دوره کمون به طور متوسط ​​به کمتر از 3.5 روز کاهش یافت.
این تیم تحقیقاتی توضیح داد: «یافته‌ها بسیار مهم هستند، زیرا شناسایی دوره کمون سویه‌های مختلف یک عامل کلیدی در تعیین دوره قرنطینه برای افرادی است که آزمایش کووید-۱۹ مثبت شده‌اند.»
محققان داده‌های دوره کمون را از مطالعات بی‌شماری که در طول همه‌گیری انجام شد، که در مجموع بیش از 8100 بیمار کووید-19 را شامل می‌شد، تجزیه و تحلیل کردند.
مینگ لیو، سرپرست تیم تحقیقاتی از گروه اپیدمیولوژی دانشگاه پکن، گفت: «نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که ویروس کرونا به طور مداوم در طول همه‌گیری کووید-۱۹ تکامل یافته و جهش یافته است. ویروس از نظر توانایی انتقال بین افراد، شدت و دوره کمون دائماً در حال تغییر است.
محققان دریافتند که دوره نهفتگی سویه آلفای اولیه به طور متوسط ​​پنج روز قبل از ظهور علائم بوده است.
زمانی که نسخه بتا در ماه می 2020 فعال شد، دوره کمون به حدود 4.5 روز کاهش یافت.
سال 2021 شاهد یک سویه انتقالی بسیار بیشتر از دلتا بود. دوره نهفتگی آن حتی کوتاهتر بود و به طور متوسط ​​حدود 4.4 روز بود.
با این حال، با ظهور سویه Omicron، دوره جوجه کشی به طور قابل توجهی کوتاهتر بود: تنها 3.4 روز به طور متوسط.
آنها متوجه شدند که وقتی کووید-19 برای اولین بار به شکل آلفا ظاهر شد، دوره کمون پنج روزه آن بسیار طولانی تر از سایر بیماری های ویروسی رایج بود.
به عنوان مثال، سرماخوردگی های ناشی از ویروس کرونا حدود 3.2 روز دوره کمون دارند. دوره کمون آنفولانزا کمتر از دو روز و راینوویروس ها (شایع ترین علت سرماخوردگی) حدود یک و نیم روز است.
لیو خاطرنشان کرد: “اعداد در مطالعه آنها فقط میانگین است و دوره کمون برای هر بیمار کووید-19 می تواند بسیار متفاوت باشد.” در این مطالعه کوتاه ترین دوره کمون ثبت شده 1.8 روز و طولانی ترین دوره کمون 18.87 روز بود.
کاهش متوسط ​​دوره نهفتگی کووید-19 در طول زمان ممکن است بر دستورات قرنطینه تأثیر بگذارد.

حتما بخوانید:
بهترین موسسه حقوقی در تهران دکتر لهکی است

منبع:drez.irآیا شما این مقاله را دوست دارید؟


(0)


(0)


مطالب مرتبط اخیر


نظرات بینندگان در مورد این مقالهدیدگاهتان را بنویسید