سرورهای مدرن امروزی از HDD های زیر استفاده میکنند. این خصوصیت هارددیسك در برنامه هایی نظیر word و یا استفاده از اینترنت ، چندان مشهود نخواهد بود .هارددیسك ها ی با ظرفیت بالا ، اغلب دارای سرعت دوران كمتری می باشند ( ۵۴۰۰rpm ) . شما می توانید از هارد معمولی در سرورهایی استفاده کنید که سرویس های چندان با اهمیتی بر روی خود نداشته و یا بار کاری زیادی بر روی آن ها قرار ندارد. در صورتی که بخواهیم بر روی سرورHPE خود Application های مثل Backup, archive, reference پیاده سازی کنیم . اندازه بافر : حداقل (دو مگابایت) ، پیشنهادی (دو مگابایت و یا هشت مگابایـت ) ، حداكثر (دو مگا بایت و یا هشت مگابایت) بافر ، یك حافظه Cache بر روی درایو بوده كه بطور موقت اطلاعات در آن ذخیره شده تا در صورتیكه پردازنده مجددا” درخواست آنان را داشته باشد ، اطلاعات از محل فوق و با سرعت بیشتری در اختیار پردازنده قرار داده شوند. قیمت هارد دیسك های با ظرفیت بیشتر همواره بالاتر از ظرفیت های پائین تر میباشد ( تفاوت زیاد نمی باشد) بعنوان نمونه،تفاوت ظرفیت هاردیسك های ۶۰GB با ۸۰GB چیزی در حدود ۲۰GB می باشد كه این ظرفیت قابل توجهی است اما از نظر قیمتی این هاردیسك ها اختلاف چندانی با هم ندارند.سرعت دوران : حداقل ( ۵۴۰۰ دور در دقیقه) ،پیشنهادی ( ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه ) ، حداكثر ( ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه ) بالا بودن سرعت دوران یك هاردیسك نشاندهنده بالا بودن سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعات است.

سرعت هارد SATA چیزی مابین 5400 تا 7200 دور بر دقیقه میباشد. اما حال ببینیم كه در عمل در دیسكهای مغناطیسی ( مانند هارد دیسك یا فلاپی دیسك ) چه اتفاقی می افتد تا اطلاعات ۰و۱ ذخیره و یا بازیابی شوند . ضمن اینكه قطبیت میدان و ذرات همانطور كه قبلاً گفته شد ، به جهت جریان الكتریكی اعمال شده به سیم پیچ هد بستگی دارد ، و هرچه فاصله هد با سطح و رسانه كمتر باشد ، اندازه حوزه مغناطیسی ضبط شده ( میدان مغناطیسی ) كوچكتر بوده و در نتیجه چگالی اطلاعات كه در سطح ذخیره می شوند ، بیشتر خواهد بود . اما در رسانة فیلم نازك ، كه ضخامت آن بسیار كمتر از حالت قبل است ( در حدود نیم میكرواینچ و از این نظر چگالی مغناطیسی در آن می تواند بالاتر رود ) ، از روش آبكاری ( SPUTTERING ) از جنس آلیاژ كبالت استفاده می شود . اكثر هارددیسك ها به طور معمول دارای بافری به ظرفیت دو مگابایت می باشند(درایوهایی با بافر بالاتر نیز وجود داشته كه از آنان برای اهداف خاصی استفاده می گردد). از مهمترین ویژگی های مرتبط با هارد دیسك ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :ظرفیت : اغلب كامپیوترهای شخصی در حال حاضر از هارد دیسك هائی با ظرفیت معادل بیست گیگابایت ، استفاده می نمایند.

در بعضی موارد، پارامترهای دیگری نظیر نوع الگوریتم استفاده شده بمنظور بازیابی اطلاعات، تاثیر مستقیمی بر كارآئی یك درایو دارد.اینترفیس : تقریبا” تمامی كامپیوترهای Desktop از اینترفیس موازی ATA استفاده می نمایند. هد فوق با سیم پیچ های در برگیرنده قسمت بالای U ی بر عكس شده ، پوشیده شده است كه یك جریان الكتریكی از آن عبور می كند . همچنین زمانی كه یك میدان مغناطیسی توسط جریان عبوری از سیم پیچ هد ( خواندن / نوشتن ) درایو ایجاد شود ، این میدان از شكاف ( GAP ) میان دو طرف U پرش می كند . زمانیكه جریان الكتریكی در سیم پیچ های هد عكس می شود ، شار یا قطبیت میدان مغناطیسی موجود در شكاف هد نیز تغییر می كند . بیشتر انواع هارد موجود در بازار این نوع است. برای آشنایی بیشنر با انواع هارد، مقاله “معرفی انواع هارد سرور و بررسی بهترین هاردهای سرور hp” را مطالعه کنید. نکتهی منفی آن است که این درایوها انرژی بیشتری از انواع 2.5 اینچی مصرف میکنند. آن را تأیید می كنیم . بی چون و چرا هارد معیوب را عوض کنید . این نوع هارد درایو برای مواردی چون Boot/Swap، وب سرورها و Read Caching مناسب خواهد بود.

از ۱۳۳ATA/ حمایت نمی نمایند.بنابراین برای استفاده از این نوع درایوها ، می بایست كارت های جانبی بر روی سیستم نصب گردد . بر اساس تست های انجام شده ،استفاده از یك اینترفیس سریال ATA بر روی سیستم هائی كه شامل یك درایو می باشند ، مزایای عمده ای را بدنبال نداشته است ( از پهنای باند اضافه عملا” استفاده نمیگردد) . کارآموزان علاقمند به بازیابی اطلاعات نیز میتوانند با استفاده از برخی از نرم افزارها هارد دیسک را ریکاوری کنند. اگر میخواهید مثال ساده ای بزنم شما با گذراندن دوره تعمیر هارد میتوانید از هر ۱۰ هارد دیسک خراب ۴ تا ۶ تای آنرا بسته به نوع خرابی ریکاوری کنید! هارد دیسک های خرابی که هنوز در این وضعیت مورد استفاده قرار بگیره بشدت شانس از دست رفتن دیتا را افزایش داده و شانس دیتا ریکاوری RAID را کاهش میدهد. به این ترتیب با افزایش بازدیدکنندگان سرعت کم نمی شود. هارد اکسترنال به منظور افزایش ظرفیت ذخیره سازی و یا بکاپ از اطلاعات استفاده میشود. سرورها نیز به هارد سرور برای ذخیره اطلاعات دارند.

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از قیمت هارد سرور hp dl380 g8 دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

ایندکسر